понеділок, 11 січня 2016 р.

Тема. Спільні й відмінні ознаки органічних і неорганічних сполук.

Мета:
навчальна: ознайомитися з предметом вивчення органічної хімії, з різноманітністю органічних сполук, з поняттям «елементи-органогени»; з’ясувати особливості органічних сполук, порівняти їх з неорганічними; розглянути основні етапи розвитку органічної хімії; довести єдність живої та неживої природи.
розвиваюча: продовжити формувати прийоми розумової діяльності (аналізу, класифікації, порівняння,); розвивати пізнавальні інтереси учнів за допомогою встановлення причинно-наслідкових зв’язків.
виховна: сприяти формуванню наукового світогляду, ідей матеріальної єдності світу.
Обладнання: проектор; демонстраційний екран; ноутбук, роздатковий матеріал.
Базові поняття та терміни: органічні речовини, органічна хімія, елементи органогени, природні й синтетичні органічні речовини, класифікація органічних сполук.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Методи навчання: словесні, пояснювально-ілюстративні, репродуктивні, частково пошукові, дослідницькі, інтерактивні.

Структура уроку:
I.                  Організаційний етап
II.               Мотивація навчання
III.            Актуалізація опорних знань
IV.           Вивчення нового матеріалу
V.              Узагальнення та систематизація знань
VI.           Домашнє завдання
VII.        Підбиття підсумків уроку

Хід уроку

І. Організаційний етап
Доброго дня, діти! Сьогодні на уроці хімії ми будемо працювати разом. Звати мене Раїса Михайлівна.
Запис на дошці                                         Девіз уроку:
Зібратися разом – це початок,
Триматися разом – це прогрес,
Працювати разом – це успіх.
Г. Форд
Тож давайте побажаємо один одному успіхів на сьогоднішньому уроці Ми всі дуже раді один одного бачити, але підготовка і серйозність моменту змушує хвилюватися, тому давайте всі разом знімемо напругу. Вправа «Розслаблення» - глибоко і повільно вдихнути повітря, а потім різко видихнути його (повторити кілька разів). Обернутися один до одного посміхнутися. Тепер ми спокійні і готові до спільних успішних досягнень.
.
ІІ. Мотивація навчання
Нас оточує безліч різноманітних речовин, властивості, будова, походження цих речовин дуже різні. Спочатку всі відомі речовини хіміки поділили на три групи: мінеральні, рослинні, тваринні. Вивчаючи їх шведський хімік Берцеліус прийшов до висновку, що між рослинними і тваринними речовинами немає суттєвих відмінностей. Він запропонував назвати їх «органічними», оскільки містяться в організмах. Так виникла «органічна хімія».
Використання інтерактивної технології «Поняття про…»
Демонструються учням предмети, що містять в собі органічні речовини і пропонується визначити: що об’єднує ці предмети? (учні висловлюють припущення).
Що таке органічна хімія? Що вона вивчає? Які речовини відносяться до органічних? Які їх властивості? Де їх застосовують?  Що спільного та відмінного між органічними і неорганічними речовинами? – саме це ми дізнаємось на уроках, вивчаючи органічну хімію. Окремі з цих питань ми розглянемо на сьогоднішньому уроці.
Називаю тему уроку, мету.
Тема. Спільні й відмінні ознаки органічних і неорганічних сполук.
Мета уроку:
·        Розглянути історію розвитку органічної хімії;
·        З’ясувати, що вивчає органічна хімія;
·        Ввести поняття про органічні речовини;
·        Порівняти органічні та неорганічні речовини;
·        З’ясувати причини багатоманітності органічних сполук.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Метод «Мозковий штурм»
1.     На які групи класифікують  неорганічні речовини?
2.     На які класи  поділяють складні неорганічні речовини?
3.     Які типи хімічних зв’язків вам відомі у неорганічних речовинах?
4.     Які елементи найчастіше входять до складу неорганічних сполук?
5.     Чи може міститися елемент Карбон до складу неорганічних сполук? Наведіть приклади таких сполук. Крім Карбону, які елементи крім

IV. Вивчення нового матеріалу
1.     Історія розвитку органічної хімії.
Вважалось, що всі органічні речовини можуть бути синтезовані тільки в живих організмах. Думали, що вони утворюються тільки під дією особливої «життєвої сили», яка існує лише в живій природі: в організмі тварин і в рослинах.
Спростували ці уявлення такі події:
Німецький дослідник Фрідріх Велер (1828 рік) вперше синтезував   щавлеву кислоту і сечовину.
Німецький хімік Кольбе (1845 рік) синтезував оцтову кислоту.
Француз Бертло (1851 рік) синтезував бензин, фенол, нафталін.
Росіянин О. Бутлеров (1961 рік) синтезував цукристу речовину.
Ці синтези стали початком бурхливого розвитку органічної хімії.
2.     Предмет органічної хімії.
Фрідріх Август Кекуле (1851 рік) – німецький хімік-органік визначив органічну хімію, як хімію сполук Карбону.
Відеосюжет (Дослід з обвугленням цукру).
Даний дослід свідчить про те, що до складу органічних речовин входять атоми Карбону. Речовини на основі атомів Карбону називаються органічними. До складу таких молекул крім атомів Карбону входять також атоми Гідрогену, часто – ще й Оксигену, Нітрогену, іноді – Сульфуру, Фосфору. Усі ці елементи називають елементами-органогенами. Їх чисельність і різноманітність зумовлені здатністю атомів Карбону виявляти  валентність (IV) і сполучатися один з одним простим (– С – С –) або кратними ковалентними зв’язками – подвійними (– С = С –), потрійними (– С ≡ С –) і утворювати різні розгалужені і замкнені ланцюги.  На сьогодні відомо понад 20 млн. різноманітних органічних речовин.
Переворот в уявленні про органічні речовини і бурхливий розвиток органічної хімії почався з відомих синтезів. Ці синтези стали початком бурхливого розвитку нового напряму хімії – органічної хімії, зруйнували стіну між органічними та неорганічними сполуками.

3.     Поняття про органічні речовини.
Розрізняють органічні природні і синтетичні сполуки Карбону.

Вправа «Асоціативна квітка»
З переліку речовин виберіть ті, які відносяться до природних органічних, а які до синтетичних (добутих людиною). Пелюстки відповідних речовин розмістіть у вигляді «ромашок».

4.     Спільні й відмінні ознаки органічних і неорганічних сполук.

Виконуємо вправу «Вибери речовину».
Дано формули речовин: CH4, H2O, H2SO4, C2H5OH, N2, KOH, C12H22O11, CaO, CH3Cl, CH3COOH. Виберіть ознаку для класифікації та розділіть на дві групи ці речовини. (неорганічні та органічні).


Робота з підручником, роздатковим матеріалом.
Опрацюйте матеріал §16, заповніть таблицю в робочих зошитах.

Ознаки
Неорганічних речовин
Органічних речовин
Вміст атомів Карбону
 наявний в деяких сполуках
 наявний в усіх сполуках
Елементний склад
 майже всі елементи періодичної таблиці
C, H, O, N, S, P та інші
Валентність елементів
 Різна, часто змінна
 Постійна: C(IV), H(I), O(II)
Типи хімічного зв’язку
Йонний,  ковалентний сильнополярний
Ковалентний слабко полярний, ковалентний неполярний
Будова (молекулярна, немолекулярна)
 немолекулярна, молекулярна
 молекулярна
Класифікація
(прості, складні)
 прості, складні
 складні
Розчинність
 розчинні у воді
 добре розчиняються у деяких органічних розчинниках, рідко у воді
Електролітична
дисоціація
 дисоціюють розчини основ, лугів і кислот
 дисоціюють розчини карбоксильних кислот
Термічна стійкість
 Більшість сполук стійкі до декількох тисяч градусів
 Зазвичай розкладаються на простіші речовини за температури близько
300-4500С

Особливості органічних сполук (Додаток)
Майже всі органічні сполуки мають молекулярну будову. Для них характерні порівняно низькі температури плавлення і кипіння. За звичайних умов це гази, леткі рідини, або легкоплавкі тверді речовини. Більшість їх має запах.
Як правило, органічні речовини горючі і при нагріванні розкладаються, на відміну від неорганічних сполук. Багато з них нерозчинні у воді, а розчини їх не проводять електричного струму. Це говорить про наявність в органічних сполуках ковалентних неполярних, або слабополярних хімічних зв’язків.
При повному спалюванні органічних речовин утворюються вуглекислий газ і вода. До складу органічних речовин входять атоми Карбону, Гідрогену і Оксигену, Нітрогену, іноді – Сульфуру, Фосфору, галогенів.
Пригадайте властивості неорганічні речовин і порівняйте їх з особливостями органічних сполук, заповніть таблицю і зробіть висновки щодо єдності живої та неживої природи.

V. Узагальнення та систематизація знань.

1.                Поширеність і застосування органічних речовин.
Бесіда
·                   Де трапляються органічні речовини?
·                   Де застосовують органічні речовини?
·                   Яке значення мають органічні речовини в природі, у житті людини?
Проводиться обговорення і робиться висновок про значення органічних речовин у природі і житті людини.

2.                Контроль засвоєння матеріалу.
Для перевірки засвоєння знань проводиться фронтальний тестовий контроль.

ТЕСТ.
1.                 Який елемент є основою складу органічних сполук?
·        Карбон;
·        Ферум;
·        Алюміній;
·        Аргентум.
2.                 Серед наведених предметів виготовлені з органічних речовин:
·        книжка;
·        грифель олівця;
·        кулька кулькової ручки;
·        хімічний стакан;
·        підошва кросівок;
·        джинси;
·        водопровідний кран.
3.                 3.Лише органічні речовини подано в переліку:
·        капрон, метан, сірка, цемент;
·        каучук, капрон, поліетилен, соняшникова олія;
·        вовна, целюлоза, газ, аміак;
·        ацетилен, нафтален, вольфрам, оцтова кислота.

VI. Домашнє завдання:
за підручником П.П. Попель, Л.С. Крикля
опрацювати §16, виконати вправу 151, 152, стор. 103.



VII. Підсумки уроку.

Пригадаємо, яка ж тема уроку, яку мету ми ставили перед собою?
Давайте зробимо висновок про досягнення мети заняття.
Метод «Коло ідей» – учні по-черзі пояснюють, що вони запамятали з даного уроку та виражають своє ставлення до уроку.
Вчитель аналізує роботу учнів на уроці.

На завершення уроку дуже хочеться зачитати наступний вірш:

Важко навіть уявити,
Як без хімії прожити?!
Чистить миє і годує,
Живить, травить і лікує…
Грішне  тіло прикриває,
На городі помагає:
Щоб родили помідори,
Ми під них підсипем добрив.
Як природа збій дала,
Скоригується краса:
Там підмажем, підфарбуєм,
Що не треба – затушуєм
Є косметика у нас –
Станеш ти красуня враз!
Посуд, меблі і тканини –
Це хімічні речовини.
І повітря і вода ,-
Взагалі природа вся!
Хімію вивчай охоче –
І в халепу ти не вскочиш .
Знатимеш про неї все,
Вона користь принесе !!!




Особливості органічних сполук (Додаток)
Майже всі органічні сполуки мають молекулярну будову. Для них характерні порівняно низькі температури плавлення і кипіння. За звичайних умов це гази, леткі рідини, або легкоплавкі тверді речовини. Більшість їх має запах.
Як правило, органічні речовини горючі і при нагріванні розкладаються, на відміну від неорганічних сполук. Багато з них нерозчинні у воді, а розчини їх не проводять електричного струму. Це говорить про наявність в органічних сполуках ковалентних неполярних, або слабополярних хімічних зв’язків.
При повному спалюванні органічних речовин утворюються вуглекислий газ і вода. До складу органічних речовин входять атоми Карбону, Гідрогену і Оксигену, Нітрогену, іноді – Сульфуру, Фосфору, галогенів.
Пригадайте властивості неорганічні речовин і порівняйте їх з особливостями органічних сполук, заповніть таблицю і зробіть висновки щодо єдності живої та неживої природи.


Особливості органічних сполук (Додаток)
Майже всі органічні сполуки мають молекулярну будову. Для них характерні порівняно низькі температури плавлення і кипіння. За звичайних умов це гази, леткі рідини, або легкоплавкі тверді речовини. Більшість їх має запах.
Як правило, органічні речовини горючі і при нагріванні розкладаються, на відміну від неорганічних сполук. Багато з них нерозчинні у воді, а розчини їх не проводять електричного струму. Це говорить про наявність в органічних сполуках ковалентних неполярних, або слабополярних хімічних зв’язків.
При повному спалюванні органічних речовин утворюються вуглекислий газ і вода. До складу органічних речовин входять атоми Карбону, Гідрогену і Оксигену, Нітрогену, іноді – Сульфуру, Фосфору, галогенів.
Пригадайте властивості неорганічні речовин і порівняйте їх з особливостями органічних сполук, заповніть таблицю і зробіть висновки щодо єдності живої та неживої природи.


Особливості органічних сполук (Додаток)
Майже всі органічні сполуки мають молекулярну будову. Для них характерні порівняно низькі температури плавлення і кипіння. За звичайних умов це гази, леткі рідини, або легкоплавкі тверді речовини. Більшість їх має запах.
Як правило, органічні речовини горючі і при нагріванні розкладаються, на відміну від неорганічних сполук. Багато з них нерозчинні у воді, а розчини їх не проводять електричного струму. Це говорить про наявність в органічних сполуках ковалентних неполярних, або слабополярних хімічних зв’язків.
При повному спалюванні органічних речовин утворюються вуглекислий газ і вода. До складу органічних речовин входять атоми Карбону, Гідрогену і Оксигену, Нітрогену, іноді – Сульфуру, Фосфору, галогенів.
Пригадайте властивості неорганічні речовин і порівняйте їх з особливостями органічних сполук, заповніть таблицю і зробіть висновки щодо єдності живої та неживої природи.